Mustafa Kemal Mah. 2129 Sk No:6/1 Çankaya/Ankara
+90 312 219 54 77
info@drkenansener.com

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAMA


Akupunktur Nedir?

Akupunktur tedavisinin temeli Geleneksel Çin Tıbbına dayanmaktadır. Geleneksel Çin Tıbbına göre aynı damarlar ve sinirler gibi tüm vücudumuzda seyreden enerji kanalları vardır.  Bu kanallardaki enerjinin dengelenmesi ve düzene girmesi için vücudumuzda ve/veya kulak gibi mikrosistem denilen yansıma bölgelerinde akupunktur noktalarına tek kullanımlık akupunktur iğneleri batırılır. Bu işleme biz akupunktur diyoruz. 

Akupunktur çeşitleri nelerdir ve Akupunktur tedavisi nasıl uygulanır? 

Dünya genelinde uygulama yöntemi olarak iki tane akupunktur çeşidi vardır. Biri vücut akupunkturu diğeri kulak akupunkturudur. Akupunktur uygulaması ve akupunktur iğneleri nasıl batırılır ile ilgili konuları merak eden okuyucularımız için kısaca işlemi anlatalım. Vücut akupunkturunda akupunktur iğneleri çok ince olduğundan genellikle iğneler batırılırken acı hissi almazsınız. Ancak bazı akupunktur noktalarında enerji akışını hissetmeniz mümkündür ve bu da işlemin doğru yapıldığının bir göstergesidir. Akupunktur seansı esnasında nadiren akupunktur iğnesinin yerini değiştirmek gerekebilir. Kulak akupunkturunda ise kullanılan akupunktur iğneleri genellikle haftada bir değiştirilmektedir. 7 gün dolduktan sonra akupunktur uygulamasına (seansına) gelmeden en az 6 saat önce kulaktaki akupunktur iğneleri çıkartılmalıdır. Bu işlem kulaklarınızın dinlenmesini sağlayacak ve daha etkin sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Günümüzde modern tıp tarafından da akupunktur tedavisinin faydası kabul görmüştür. Yapılan çalışmalarda akupunkturun pek çok hastalığın tedavisinde yararlı olduğu ve birçok hastalıkta da tıbbi tedaviyi kolaylaştırdığı gösterilmiştir. 

Akupunktur uygulama sıklığı ve süresi ne kadardır?

Akupunktur ilk kez yapılacağı zaman başlangıçta haftada 2 kez uygulama yapılması gerekir.  Burada amaç vücutta enerji regülasyonunu sağlamaktır. Bir akupunktur seansının (uygulamasının) etkisi yaklaşık 72 saattir. Yoksa kişide enerji regülasyonu olmazsa insülin hormonu dengeye gelemediğinden tam etki ortaya çıkmaz ve kişi akupunkturun etkisini hissedemez ve tedavi motivasyonunu kaybeder. Vücut enerjisi dengelendikten sonra metabolizma düzene girecek ve uyguladığımız beslenme rejimine adaptasyon daha kolay olacaktır. 8-10 seans sonrasında vücut enerji regülasyonu ve metabolizma dengesi sağlandıktan sonra akupunktur seansı aralıkları kontrollü şekilde arttırılır. Özellikle bu faydasından dolayı akupunktur ile zayıflama en çok tercih edilen uygulamalarımızdandır.

Akupunktur tedavisinin zayıflamada rolü nedir?

Akupunktur zayıflama ilişkisini bu konudaki akupunkturun faydalarını sıralayarak ortaya koymaya çalışalım:

1.Tatlı isteğinizin yok olmasını sağlar. Akupunktur vücutta insülin hormonunun dengeye gelmesini sağladığı gibi insülin direncini de ortadan kaldırarak sizdeki dayanılmaz şeker isteğini engeller. Hatta şeker hastalarında doğal olarak insülin salınımını tetikleyerek ilaca olan ihtiyacı en aza indirir, hastanın durumuna göre bazen ilaç ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabilir.

oMetabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Her akupunktur seansında vücudun ekstradan 500 kalori yakmasını sağlar. Bunu da bağırsak çalışma hızını artırarak ve tiroit hormonlarını uyararak yapar.

oKabızlığı azaltır (Bağırsakların hareketlerini arttırdığı için)

oMide asit dengesini sağlayarak midede kazınma hissini ortadan kaldırır.

oMidede küçülme sağlar (Düzenli uygulama yapılırsa 8 haftada bu etki ortaya çıkar.)

İlk bir ayda haftada iki akupunktur seansı ile başlanır. Mide kazınmasının, tatlı isteğinin ortadan kalkmasıyla haftada bir seansa geçilebilir. Başlangıçta yapılan vücut akupunkturunun etkisi en fazla üç gün sürer. Bu etki düzenli vücut akupunkturu yapıldığında 8-10 seans sonra 7 güne kadar çıkar. İdeal kiloya ulaştıktan sonra kilo almamak için kontrol akupunktur seanslarına geçilir.

6.Akupunktur ile tedavi kilo verme, kilo kontrolü ile sınırlı değildir. Seanslarımız esnasında Akupunkturun faydalarışu başlıklar altında da görülmüştür:

oVarsa tansiyonunuz düzene girer, 

oMigren vb periyodik baş ağrılarınız azalır, 

oMenstruasyon öncesi sıkıntılarınız hafifler, 

oAnksiyete ve depresyonunuz ortadan kalkar.

oSigarayı bırakma konusunda destek olur,

oUykusuzluk probleminiz azalır,

oBağırsak sendromları konusunda şikayetleriniz azalır ya da kaybolur,

oEklem, kas ve bel ağrıları konusunda rahatlama meydana gelir,

oKanser hastalarında kemoterapi tedavisine bağlı olarak görülen kusma ve mide bulantısı ağız kuruluğu gibi gözlenen değişik durumlara rahatlatıcı etkisi olur.

Akupunkturun kontrol seanslarına devam etmek neden önemlidir?

İdeal kiloya ulaştıktan sonra akupunktur birden bırakılmamalıdır. Vücut enerjisini düzene koyan akupunkturu kontrol seansları şeklinde devam ettirmek verilen kiloların tekrar geri alınma riskini ortadan kaldırmaktadır. İdeal kiloya ulaştıktan sonra 3 ay boyunca ayda 2 kez kontrol seansı yapılır. Kilo alımı durmuş ise ayda bir ile kontrol seanslarına devam edilir.  İdeal olanı bu şekilde iki yılı tamamlamaktır. Ancak buna imkanı olmayan kişilerin kilo takibi yaparak 2-3 kilo aldıklarını fark ettikleri an hemen idame seansları için hekimlerine müracaat etmeleri önemlidir. Yoksa katedilen mesafeyi sıfırlama ve en başa dönme riski vardır.  Kontrol akupunkturuna gelinmez, yeme alışkanlığı değiştirilmez ve karbonhidrat ağırlıklı beslenilir ve doyduktan sonra yemeye devam edilerek mide büyütülürse tekrar kilo alma sorunuyla karşılaşılır. 

Akupunktur uygulamasını kimler yapabilir?

Akupunktur tedavisini yalnızca tıp mezunu olup akupunktur eğitimi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanarak akupunktur uygulama belgesi verilen doktorlar yapabilir.

Akupunktur Ankara’da nerede yapılmaktadır?

Akupunktur, Ankara merkezimizde en sık akupunktur ile zayıflama amaçlı kullanılmaktadır. Akupunktur uygulaması kliniğimizde, akupunktur eğitimi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanarak akupunktur uygulama belgesi verilen Doç.Dr. gözetiminde ve hijyenik bir ortamda yapılmaktadır. Kliniğimiz Mustafa Kemal mahallesinde Meddata Plaza içerisinde yer almaktadır. 

İçeriği Paylaş