Mustafa Kemal Mah. 2129 Sk No:6/1 Çankaya/Ankara
+90 312 219 54 77
info@drkenansener.com

Aromaterapi

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp


Kokunun Gizemi: Aromaterapi

Akupunktur

Aromaterapi fitoterapinin bir koludur ve bitkilerde bulunan uçucu yağlarla yapılan tedavi anlamına gelir. Uçucu yağlar bitkilerde bulunan ve kolayca gaz haline gelebilen bitkilerin yaşam özüdür. Bazı bitkiler kendilerini korumak için yüksek miktarda uçucu yağa sahiptir. İşte şifalı olanlar da bu bitkilerdir.

Aromaterapide kullanılan yağlar masaj, inhalasyon (veya koklama), kompres ve aromatik banyo uygulamalarının yanı sıra nadiren de içilerek kullanılır. Masaj veya içilerek kullanılırken sabit bir yağ ile birlikte kullanılması önerilmektedir.

Koku duyusu tüm duyularımızın %75’ini etkiler ve beynimizin duygu, hafıza ve inovasyonu yöneten bölgesinde bulunur. Beynimiz 10 binin üzerinde koku molekülünü ayırt edebilmektedir. Burnumuzdaki koku reseptörleri koku molekülleriyle etkileşime girer ve alınan bilgi beynimizde limbik sistem diye bilinen kısmında bulunan koku alma merkezine iletilir. Limbik sistem hafızanın yanısıra iştah, sinir sistemi, vücut sıcaklığı, stres seviyesi ve konsantrasyonunu etkileyen hormonların salındığı hipofiz ve hipotalamus ile bağlantılıdır.

Aromaterapide kullanılan yağlar mikromoleküler yapılarıyla çok etkin ve de keskin etkileri nedeniyle kronik hastalıklarda, gebe ve emziren annelerde ehil doktor ve eczacılar tarafından tavsiye edilmelidir.


Doktorunuza Ücretsiz Danışın!

    İçeriği Paylaş