Mustafa Kemal Mah. 2129 Sk No:6/1 Çankaya/Ankara
+90 312 219 54 77
info@drkenansener.com

Kilo Kontrolünde Akupunktur

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Akupunktur Nedir?

         Akupunktur tedavisinin temeli Geleneksel Çin Tıbbına dayanmaktadır. Geleneksel Çin Tıbbına göre aynı damarlar ve sinirler gibi tüm vücudumuzda seyreden enerji kanalları vardır.  Bu kanallardaki enerjinin dengelenmesi ve düzene girmesi için vücudumuzda ve/veya kulak gibi mikrosistem denilen yansıma bölgelerinde çeşitli noktalara tek kullanımlık iğneler batırılır. Bu işleme biz akupunktur diyoruz. Akupunktur iğneleri çok ince olduğundan genellikle iğneler batırılırken acı hissi almazsınız. Ancak bazı bölgelerde enerji akışını hissetmeniz mümkündür ve bu da işlemin doğru yapıldığının bir göstergesidir. Nadiren iğnenin yerini değiştirmek gerekebilir. Günümüzde modern tıp tarafından da akupunkturun etkinliği kabul görmüştür. Yapılan çalışmalarda akupunkturun pek çok hastalığın tedavisinde yararlı olduğu ve birçok hastalıkta da tıbbi tedaviyi kolaylaştırdığı gösterilmiştir. 

 

Akupunktur Ankara merkezde nerede yapılmaktadır? Uygulama sıklığı ve süresi ne kadardır?

            Akupunktur ilk kez yapılacağı zaman başlangıçta haftada 2 kez uygulama yapılması gerekir.  Bundan amaç vücutta enerji regülasyonunu sağlamaktır. Bir akupunktur seansının (uygulamasının) etkisi yaklaşık 72 saattir. Yoksa kişide enerji regülasyonu olmazsa insülin hormonu dengeye gelemediğinden tam etki ortaya çıkmaz ve kişi akupunkturun etkisini hissedemez ve tedavi motivasyonunu kaybeder. Vücut enerjisi dengelendikten sonra metabolizma düzene girecek ve uyguladığımız beslenme rejimine adaptasyon daha kolay olacaktır. 8-10 seans sonrasında vücut enerji regülasyonu ve metabolizma dengesi sağlandıktan sonra seans aralıkları kontrollü şekilde arttırılır.

Akupunktur Ankara merkezde en sık kilo vermede kullanılmaktadır. Peki akupunkturun kilo kontrolünde rolü nedir?

Akupunktur Ankara merkezde nerede yapılmaktadır? Akupunkturun kilo kontrolünde etkisi nedir?

1. Tatlı isteğinizin yok olmasını sağlar. Akupunktur vücutta insülin hormonunun dengeye gelmesini sağladığı gibi insülin direncini de ortadan kaldırarak sizdeki dayanılmaz şeker isteğini engeller. Hatta şeker hastalarında doğal olarak insülin salınımını tetikleyerek ilaca olan ihtiyacı en aza indirir, hastanın durumuna göre bazen ilaç ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabilir.

2. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Her seansta vücudun ekstradan 500 kalori yakmasını sağlar. Bunu da bağırsak çalışma hızını artırarak ve tiroit hormonlarını uyararak yapar.

3. Kabızlığı azaltır (Bağırsakların hareketlerini arttırdığı için)

4. Mide asit dengesini sağlayarak midede kazınma hissini ortadan kaldırır.

5. Midede küçülme sağlar (Düzenli uygulama yapılırsa 8 haftada bu etki ortaya çıkar.)

            İlk bir ayda haftada iki seans ile başlanır. Mide kazınmasının, tatlı isteğinin ortadan kalkmasıyla haftada bir seansa geçilebilir. Başlangıçta yapılan vücut akupunkturunun etkisi en fazla üç gün sürer. Bu etki düzenli vücut akupunkturu yapıldığında 8-10 seans sonra 7 güne kadar çıkar. İdeal kiloya ulaştıktan sonra kilo almamak için kontrol seanslarına geçilir.

6. Akupunktur diğer sağlık sorunlarınıza da tedavi etme yönünde katkı sağlar. Akupunktur yalnızca kilo verme ile ilgili bir yöntem değildir. Bu seanslar esnasında varsa tansiyonunuz düzene girer, migren vb baş ağrılarınız azalır, menstruasyon öncesi sıkıntılarınız hafifler, anksiyete ve depresyonunuz ortadan kalkar.

         Kulak akupunkturunda iğneler haftada bir değiştirilmektedir. Ancak, acıtan iğne varsa bir cımbız ile çıkartılabilir. 7 gün dolduktan sonra akupunktura gelmeden en az 6 saat önce kulaktaki iğneler çıkartılmalıdır. Bu işlem kulaklarınızın dinlenmesini sağlayacak ve daha etkin sonuç alınmasına yardımcı olacaktır.

Akupunkturun kontrol seanslarına devam etmek şart mıdır?

İdeal kiloya ulaştıktan sonra akupunktur birden bırakılmamalıdır. Vücut enerjisini düzene koyan akupunkturu kontrol seansları şeklinde devam ettirmek verilen kiloların tekrar geri alınma riskini ortadan kaldırmaktadır. İdeal kiloya ulaştıktan sonra 3 ay boyunca ayda 2 kez kontrol seansı yapılır. Kilo alımı durmuş ise ayda bir ile kontrol seanslarına devam edilir.  İdeal olanı bu şekilde iki yılı tamamlamaktır. Ancak buna imkanı olmayan kişilerin kilo takibi yaparak 2-3 kilo aldıklarını fark ettikleri an hemen idame seansları için hekimlerine müracaat etmeleri önemlidir. Yoksa katedilen mesafeyi sıfırlama ve en başa dönme riski vardır.  Kontrol akupunkturuna gelinmez, yeme alışkanlığı değiştirilmez ve karbonhidrat ağırlıklı beslenilir ve doyduktan sonra yemeye devam edilerek mide büyütülürse tekrar kilo alma sorunuyla karşılaşılır. 

Akupunkturun kilo kontrolünde etkisinden bahsettik. Peki akupunktur Ankara merkezde nerede yapılmaktadır? Kliniğimiz Mustafa Kemal mahallesinde Meddata Plaza içerisinde yer almaktadır. Akupunktur Ankara merkezde nerede yapılmaktadır diyorsanız kliniğimize müracaat edebilirsiniz?

İçeriği Paylaş