Mustafa Kemal Mah. 2129 Sk No:6/1 Çankaya/Ankara
+90 312 219 54 77
info@drkenansener.com

Schussler Tuzları

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp


Hücresel Minerallerle Tedavi: Schussler Tuzları

Akupunktur

Schüssler tuzları vücudumuzu meydana getiren inorganik maddelerdendir. Normal tuzlardan ve minerallerden farkı, homeopatik olarak üretilmiş olmalarıdır. Schüssler tuzları vücutta hücre içi ve hücre dışı tüm metabolik süreçlerde etkin rol oynamaktadır. Bilinen, 12 ana fonksiyonel tuzların yanısıra yardımcı eser element olarak 21 tuz vardır. Tuzların keşfi hala devam etmektedir. İnsan sağlığı onların vücutta yeterli ve dengeli miktarda bulunmasına bağlıdır. Yeterli miktarda bulunmamaları durumunda, vücudun temel fonksiyonları ideal bir şekilde yerine getirilemediğinden dolayı patolojik süreçlere yatkınlık oluşabilir.

Schüssler tuzları bir tedavi metodu olmaktan daha ziyade, vücut fonksiyonlarında rol aldıkları için, tüm tedavi ve terapi süreçlerini desteklerler. Mineraller vücutta ancak ideal dengede ve miktarda olduklarında, tedavilerin istenen hedefe ulaşması için optimal temel oluşturulmuş olur. Schüssler tuzları aynı zamanda akut durumda mineral ihtiyacını karşılayarak homeostasiyi sağlar. Fonksiyonel tuzların hem kısa vadeli kullanım hem de uzun vadeli kullanım için vücutta farklı depoları mevcuttur. Bunun ilk farkına varan Alman homeopat hekim Dr. Schüssler, 12 fonksiyonel tuzları araştırmış ve işlevsel olmaları için de homeopatik üretim ile kullanıma sunulması gerekliliğini görmüştür.

Markalardan bağımsız olarak Schüssler tuzlarının yapımı, içeriği ve homeopatik olarak üretimi kesin kurallar ve miktarlar ile Avrupa Farmakopesinde ve Homeopati Farmakopelerinde yer almaktadır.

Bu farmakopeler ışığında, homeopatik kurallara göre üretilen Schüssler tuzları içerisinde D6 ve D12 seyreltme derecelerinde mineraller bulunmaktadır. Bu seyreltme dereceleri ile yaklaşık olarak mineral içeriği mikrogram ve nanogram seviyelerine denk gelmektedir. Örneğin Alman homeopati farmakopesindeki Calcium phosphoricum için Schüssler tuzlarında (Nr.2) D6 seviyesi kullanılmaktadır ve bu da 1500 mg içerikte maksimum 1.65 mikrogram (0.00165 mg), minimum 1.39 mikrogram (0.00139 mg) olarak belirlenmiştir. 

Schüssler tuzlarının mineral madde miktarları Avrupa ve Homeopati farmakopelerine göre belirlenen seviyeler dışında kalan miktarlar farmakopeye uygun değildir ve Schüssler Tuzları olarak nitelendirilmemektedirler.

Dr. Schüssler mineralleri farklı firmalar tarafından üretilip pazara sunulmaktadır. Burada önemli olan diğer bir konu da hangi yardımcı maddelerin kullanıldığı ve bunların kalitesidir.


Doktorunuza Ücretsiz Danışın!

    İçeriği Paylaş